Jaką bramę wjazdową wybrać?

Podobno są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze. I chociaż te małoznaczące rzeczy spychamy zazwyczaj na margines, jako coś dodatkowego i fakultatywnego, to w końcu i na nie przychodzi pora.

A zatem, jeśli wybudujemy dom, gdzie będziemy mogli spokojnie spać, zapewnimy sobie zarazem godne warunki do życia, ale na tym oczywiście nie koniec dalekosiężnych marzeń i ambicji. Chcemy przecież, aby otoczenie w jakim przebywamy, było ciągle coraz ładniejsze i coraz wygodniejsze, a także bezpieczne dla naszych dzieci i zwierząt.

Z tego też powodu, zaraz po wykończeniu domu, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu i bramie, bo one zapewnią nam jeszcze więcej swobody i prywatności. Będziemy odseparowani od sąsiadów i ciekawskich przechodniów, a ogród zostanie przestrzenią zarezerwowaną wyłącznie dla nas, gdzie nikt niepowołany nie będzie miał prawa wstępu, bez naszej zgody.

Oczywiście, brama wjazdowa nie jest czymś niezbędnym do życia, bo są wśród nas ludzie, którzy od lat świetnie radzą sobie bez niej, ale musimy przyznać, że brama połączona z ładnym ogrodzeniem stanowi najlepsze wykończenie każdego domu, dlatego powinniśmy ją wykonać jak najszybciej.

Niektórzy nawet rozważają różne możliwości usytuowania i modelu bramy już na etapie projektowania domu. Być może wydaje nam się to zupełnie bezsensowne, ale po dłuższym namyśle, wydaje się, że jest to rozwiązanie najbardziej rozsądne.

Od rodzaju bramy zależy przecież w jakiej odległości od ogrodzenia może się znajdować dom, gdzie umieścimy wjazd do garażu, a więc, wraz z wyborem bramy idą kolejne bardzo ważne decyzje, które powinny być dokładnie przemyślane jeszcze zanim dom powstanie na działce.

Oczywiście, najczęściej myślimy o niej dopiero wtedy, gdy uda nam się wybudować i wykończyć dom a także uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy na jej wykonanie. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że mamy nieco mniejszy wybór, ale wbrew pozorom możliwości jest tak dużo, że i tak uda nam się znaleźć coś odpowiedniego.

To fakt, że w przypadku wąskich działek problem może być nieco większy, ponieważ możemy sobie pozwolić w takiej sytuacji wyłącznie na najwęższą bramę. I w codziennym użytkowaniu zupełnie nie będzie nam to przeszkadzało, pod warunkiem, że nauczymy się perfekcyjnie wjeżdżać w ciasną przestrzeń. Powinniśmy jednak zapomnieć o możliwości rozminięcia się z innym pojazdem, a w takiej sytuacji ktoś zawsze będzie musiał poczekać, aż druga osoba wyjedzie. Komplikacje mogą się również pojawić wtedy, gdy pracownicy sklepu meblowego przywiozą nam długo oczekiwane meble, ale niestety okaże się, że duże auto transportowe w żadne sposób nie zmieści się w bramie.

To z pewnością duże utrudnienie, ale na szczęście tak wąskich i szczególnie problematycznych działek jest niewiele. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami tak ukształtowanego terenu, nie musimy martwić się na zapas, ponieważ to wcale nie oznacza, że nie dopasujemy żadnej bramy do wąskiej posesji. Tutaj sprawdzi się najlepiej jednoskrzydłowa, otwierana brama, na przykład o szerokości skrzydła wynoszącej 3 metry.

Większość z nas może sobie jednak pozwolić na dużą, pokaźną bramę, gdzie bez problemu zmieszczą się dwa, a nawet trzy samochodu. To opcja zdecydowanie dużo wygodniejsza, ale ze względu na większy wybór, musimy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia wstępnej selekcji.

Otóż, do wyboru mamy otwierane bramy dwuskrzydłowe, które otwierają się do środka lub na zewnątrz, a także bramy przesuwne, które z reguły zajmują mniej miejsca, ale nadają się wyłącznie do szerokich działek. Skrzydło bramy przesuwa się bowiem wzdłuż ogrodzenia, a zatem, jeśli  ma 4 metry, to w zapasie musimy mieć z jednej strony co najmniej kolejne 4 metry, tak aby skrzydło mogło się w całości schować. Oczywiście, możemy się też zdecydować na dwie przesuwane połówki, które łącznie będą tworzyły wjazd o szerokości 6 metrów, natomiast w zapasie po obu stronach wystarczy mieć wyłącznie po 3 metry, przy czym powinniśmy pamiętać, że montaż dwóch mechanizmów wiąże się także z większymi kosztami.

Nie zmienia to jednak faktu, że brama jest rzeczą, która powinna nam służyć bez zarzutu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego w tym przypadku lepiej nie oszczędzać. Warto wybrać tą, która zrobiona jest z materiałów o najwyższej jakości i odpornych na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne, tak aby uniknąć konieczności jej przedwczesnej naprawy.