Czym charakteryzuje się papryka igołomska
Stojąc przed sklepową półką, zazwyczaj nie zastanawiamy się jaką paprykę wybrać. Chociaż w pojemnikach znajdują się jej różne odmiany, zazwyczaj sięgamy po te tradycyjne, czerwone, żółte lub zielone. Znamy ich smak i zapach, więc mamy pewność, że będą pasowały do dania, które planujemy przygotować i traktujemy je jako produkt uniwersalny. Ale wybór jest dużo większy i czasem warto kupić inny produkt, aby wprowadzić zmiany do swojej kuchni, a wtedy potrawy nie będą miały ciągle takiego samego smaku i wyglądu.
Wśród dostępnych w sklepie warzyw, znajduje się między innymi papryka igołomska, o której większość nas niewiele wie. Ale to najwyższa pora, aby nadrobić zaległości i poznać jej zalety oraz zastosowanie. Jeśli poszerzymy swoją wiedzę, na pewno będziemy chcieli ją przetestować i spróbować, ponieważ w wielu przypadkach sprawdzi się dużo lepiej niż tradycyjna papryka.
Zacznijmy jednak od tego, jak wyglądają papryki igołomskie. Swoim kształtem przypominają stożek i są najczęściej żółte, chociaż mogą również występować w wersji czerwonej. Ich kolor zależy właściwie od tego, jak szybko zostały zerwane. Najczęściej zbierane są w chwili, kiedy przybierają barwę jasnożółtą, ale jeśli pozwolimy im dojrzeć, przybiorą czerwony kolor. Najprawdopodobniej wiedzieliśmy już kiedyś widzieliśmy, ale nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy z tego, że to są właśnie papryki igołomskie.
Co je wyróżnia? Przede wszystkim delikatny, lekko orzechowy smak, który idealnie pasuje do wiosennych sałatek i kanapek, ale również jako przystawka lub danie główne, ponieważ doskonale sprawdzi się podczas pieczenia. Tradycyjne papryki zazwyczaj marszczą się i tracą swój estetyczny wygląd, kiedy wyciągamy je z piekarnika. W przeciwieństwie do nich, papryce igołomskiej nie przeszkadza wysoka temperatura, ponieważ jej skórka jest nadal chrupiąca, jędrna i nadaje się wprost od schrupania.
Takie cechy sprawiają, że papryka igołomska idealnie nadaje się do faszerowania i zapiekania. Sprzyja temu również pojemność jej wnętrza, które jest bardzo przestronne. Wystarczy wyciągnąć niewielkie gniazdo nasienne i gotowe. Dowolny farsz można pakować do środka.
Jeśli więc szukamy odskoczni od swojej dobrej, ale monotonnej kuchni, musimy wprowadzić do niej paprykę igołomską, która z pewnością przypadnie nam do gustu, za sprawą swojego wyjątkowego smaku zabarwionego nuta orzechową.