Ogórki szklarniowe

Ogórek to warzywo, które chętnie uprawiane jest w naszym kraju. Co prawda nie zawiera on szczególnie dużej ilości właściwości odżywczych, ale ceniony jest przede wszystkim ze względu na swój smak. Ogórek nie tylko kusi swoim smakiem gdy jest świeży, ale i świetnie sprawdza się jako element przetworów zimowych. Ogórek posiada związki o charakterze zasadowym, które korzystnie wpływają na odkwaszanie organizmu. W zdecydowanej większości składa się on z wody, z tego względu w upalne dni świetnie nadaje się jako element kanapek lub przekąska, która pozwoli nam się ochłodzić. Dzięki niskiej kaloryczności wpływa na usuwanie z organizmu nadmiaru wody. Doceniony został także w kosmetyce. Wpływa on pozytywnie na wygląd skóry, przywracając jej zdrowy wygląd.
Ogórek najwięcej witamin zawiera w skórce, dlatego na ile to możliwe, warto spożywać go właśnie bez obierania. Ogórki polecane są zwłaszcza osobom z chorobami dróg moczowych oraz serca i problemami z reumatyzmem. Ogórki zawierają niewielką ilość witaminy C, K oraz B.
Ogórek to roślina jednoroczna, którą uprawiamy siejąc nasiona prosto do gruntu. Inną opcją jest dokonanie rozsady. Ogórek często sadzony jest nie tylko w gruncie, ale i w tunelach oraz szklarniach. Dzięki różnym odmianom możemy uprawiać go w różnych okresach roku. Zwyczajowo uprawiany jest jako plon główny, przez nim możemy wysiać na grządce warzywa wczesne, takie jak szpinak, sałata czy rzodkiewka. Ogórek posiada spore wymagania względem temperatury, gleby oraz wilgotności. Dlatego należy zadbać o to, by miejsce w którym go posadzimy było ciepłe i nasłonecznione . Gleba natomiast powinna być żyzna i bogata w próchnicę. Ogórek źle znosi zaciemnienie, dlatego nie zaleca się jego sadzenia w okolicach krzewów owocowych oraz drzew. Jednocześnie ogórek nie lubi zbytniego wiatru, dlatego należy posadzić go w miejscu osłoniętym. Ogórka możemy uprawiać w sąsiedztwie fasoli, kapusty, sałaty, buraków czy kukurydzy. Nie zaleca się natomiast sadzenia go w sąsiedztwie ziemniaków i pomidorów.